Кабель чи провід? В чому різниця
Провід — це одна неизолированная, одна або більше ізольованих жил, поверх яких, в залежності від умов прокладання та експлуатації, може матися неметалічна оболонка, обмотка або обплетення волокнистими матеріалами або дротом. Дроти можуть бути голими й ізольованими.
Голі проводи
Голими називають дроти, струмопровідні жили яких не мають ніяких захисних або ізолюючих покриттів. Голі проводи (ПСО, ПС, А, АС і т. д.) в основному застосовують для повітряних ліній електропередач Ізольованими є дроти, струмопровідні жили яких покриті ізоляцією з гуми або пластмаси. Ці кабелі мають поверх ізоляції оплетку з бавовняної пряжі або оболонку з гуми, пластмаси або металевої стрічки. Ізольовані проводи підрозділяють на захищені і незахищені.
Захищені проводи
Захищеними називають ізольовані проводи, що мають поверх електричної ізоляції оболонку, призначену для герметизації та захисту від зовнішніх впливів. До них відносяться дроти АПРН, ПРВД, АПРФ та ін. Незахищеним ізольованим проводом називається дріт, що не має поверх електричної ізоляції оболонки. Це дроти АПРТО, ПРД, АППР, АППВ, ППВ і ін.
Шнури
Шнуром називається провід, що складається з двох і більше ізольованих гнучких або особливо гнучких жил перетином до 1,5 мм2, скручених або укладених паралельно, покритих залежно від умов експлуатації неметалевої оболонкою або іншими захисними покривами.
Кабелі
Кабелем називається одна або декілька скручених разом ізольованих жил, укладених, як правило, в загальну гумову, пластмасову, металеву оболонку (НРГ, КГ, АВВГ н ін). Оболонка служить для захисту ізоляції жил від впливу світла, вологи, різних хімічних речовин, а також для запобігання її від механічного пошкодження.
Установчі дроти
Установчі проводи призначені для монтажу силових та освітлювальних мереж при нерухомої прокладки на відкритому повітрі і усередині приміщень. Виготовляють їх з мідними і алюмінієвими струмопровідними жилами, одно - й багатожильними, з гумовою і пластмасовою ізоляцією, незахищеними і захищеними від легких механічних пошкоджень. Струмопровідні жили проводів мають стандартні перерізу, мм: 0,35; 0,5; 0,75; 1,0; 1,5; 2,5; 4,0; 6,0; 10,0; 16,0 і т. д.
Як визначити перетин дроту, знаючи його радіус
Залежно від марок стандартні перерізу проводів мають певні значення. Якщо перетин дроту невідомо, то його розраховують за такою формулою:
де S — переріз проводу, мм2; п — число, що дорівнює 3,14; r — радіус дроти, мм
Діаметр дроту токоведущей жили (без ізоляції) вимірюють мікрометром або штангенциркулем Переріз жил багатодротяних проводів і кабелів визначають по сумі перерізу всіх дротів.
Різновиди настановних проводів
Установчі дроти з пластмасовою ізоляцією АПВ, ПВ виготовляють без оболонки та захисних покровів, так як пластмасова ізоляція не потребує захисту від дії світла, вологи і стійка до легких механічних впливів.
Для захисту проводів з гумовою ізоляцією від механічних пошкоджень, дії світла і вологи застосовують оболонки з фальцованим швом з алюмінієвого сплаву АМЦ або латуні (АПРФ, ПРФ, ПРФл) або оболонки з ПВХ-пластикату (ПРВД та ін).
Ізоляція проводів розрахована на певне робоче напруга, при якому їх можна довго і безпечно експлуатувати. Тому при виборі марки проводу слід враховувати, що робоча напруга, на яке розрахована ізоляція проводу, повинно бути більше або дорівнює номінальному стандартному значенню напруги живильної електромережі 380, 220, 127, 42, 12 Ст.
Установчі дроти повинні відповідати підключається навантаження. Для однієї і тієї ж марки і одного і того ж перерізу проводу допускаються різні за величиною навантаження, які залежать від умов прокладки. Наприклад, проводи або кабелі, прокладені відкрито, краще охолоджуються, ніж прокладені в трубах або приховано під штукатуркою. Дроти з гумовою ізоляцією допускають тривалу температуру нагрівання їх жив, не перевищує 65°С, а дроти з пластмасовою ізоляцією -70°С.
Як розшифрувати маркування проводів
Дроти маркують літерами, після яких записують цифрами число і площа перерізу струмопровідних жил. При позначенні проводу прийнята наступна структура. В центрі ставиться літера П, позначає дріт, або ПП — плоский двох-або трьох жильний кабель. Перед буквами П або ПП може стояти буква А, яка позначає, що дріт виготовлений з алюмінієвих струмопровідних жил; якщо букви А ні, то струмопровідні жили виготовлені з міді.
Слідом за буквою П або ПП стоїть буква, що характеризує матеріал, з якого виконана ізоляція проводу: Р — гумова, В — полівінілхлоридна і П — поліетиленова ізоляція (АПРР, ППВ та ін). Гумова ізоляція проводу може бути захищена різними оболонками: У — з ПВХ пластикату, Н — негорюча хлорпреновая оболонка (найрит). Літери В і Н ставлять після букв матеріалу ізоляції проводу — АПРН, ПРИ, ПРВД.
Якщо провід має оплетку з бавовняної пряжі, покритої лаком, то це позначається літерою Л, а якщо пряжа просоченої протигнильним складом, то буква в марці дроту опускається. Букву Л ставлять на останньому місці в позначенні марки проводу.
Дроти, що мають гнучкі струмоведучі жили, мають у маркуванні букву Р, яка ставиться після гумової — Р або перед поливикилхлоридной — В ізоляцією (ПРГИ та ін). Одне - і багатожильні дроти, призначені для прокладання в сталевих трубах і мають оплітку, просоченої протигнильним складом, мають в кінці марки літери, ТО (АПРТО, ПРТО).
Полівінілхлоридна оболонка проводів з гумовою ізоляцією виконується маслостойкой. Плоскі дроти в розділовому підставі можуть мати перфорацію отвори шириною до 4 мм і довжиною до 20 мм Відстань між краями отворів — до 15 мм. Дроти можуть мати мітки, за допомогою яких при монтажі легше розрізняти жили.
Для влаштування тросових проводок усередині приміщень та зовні, пристрої відгалужень від повітряних ліній в житлові будинки і споруди випускаються спеціальні дроти, що мають несучий сталевий трос, який розташований всередині дроти, між його ізольованими жилами. Тросові проводу випускаються 2-, 3 - і 4-жильними і мають гумову ізоляцію або ізоляцію з полівінілхлоридного пластикату. Токопроводяшие жили проводу АВТ мають ізоляцію чорного, синього, коричневого та інших квітів. Установчі проводи призначені для експлуатації при температурі навколишнього середовища від -40 до + 50°C і відносній вологості 95 ± 3 % (при температурі + 20°С).
Як розшифрувати маркування кабелів
Силові кабелі, так само як і дроти, маркують літерами, після яких записують цифрами число і площа перерізу струмопровідних жил. Для електропроводок можна використовувати силові небронированные кабелі з гумовою і пластмасовою ізоляцією. Для захисту ізоляції жил від світла, вологи, хімічних речовин, а також механічних пошкоджень кабелі покривають оболонками з різних матеріалів. Металеві оболонки з свинцю, алюмінію і сталі не є захисним покривом кабелів (бронью). При ізоляції кабелів, виготовленої з вологонепроникних матеріалів (пластмаси і гуми), замість металевої оболонки може виготовлятися пластмасова або гумова оболонка.
Марки кабелів з гумовою ізоляцією — АСРГ, СРГ, ВРГ, АВРГ, АНРГ, НРГ; з пластмасовою ізоляцією — АВВГ, ВВГ, АПВГ, ПВГ, АПсВГ, ПсВГ, АПвВГ, ПвВГ.
Перша буква в позначенні марок кабелів, за винятком букви А, визначає матеріал: — ПВХ пластикат, П — поліетилен, Пс — самозатухаючий поліетилен, Пв — вулканизирующийся поліетилен, Н — найритовый, З — свинцевий. Друга літера визначає матеріал ізоляції: ПВХ — пластикат, Р — гумова. Третя літера Г позначає, що кабель небронированный.
Силові кабелі зазначених марок призначені для експлуатації в стаціонарному стані при температурі навколишнього середовища від ― 50 до + 50 гр. С з відносною вологістю повітря до 98 %. Кабелі розраховані ва тривало допустиму температуру їх жив до 70°Пн.
Кабелі марок АНРГ і НРГ мають гумову негорючу оболонку. Для підключення переносних ламп, пересувних електрифікованих машин і переносних електроприладів до мережі застосовують гнучкі кабелі з гумовою ізоляцією типу КГ, КГН, КЛГ, КПГСН та ін.
- Якщо обмежувач перенапруги спрацював, це означає, що він захистив ваше електроустаткування від небезпечного перенапруги в мережі. Він молодець! 😊
- Для багатьох із нас це нова тема у нашому побуті. Якщо раніше в основному ми вдавалися до подібних технологій або від надлишку бюджету або при переході до енергонезалежності, то зараз це питання захисту та взагалі наявності електроенергії при використанні сонячних панелей, наприклад