Прокладка електропроводки в будинку − особливості вибору та монтажу
При проведенні ремонтних робіт в квартирі або приватному будинку перед власником постає питання необхідності заміни або монтажу електропроводки: потрібно купити якісні кабелі і проводи, а також визначитися з підходящим способом їх прокладки всередині будинку.
Перше, на що потрібно звертати увагу, – це якість виробів. Навіть нова проводка, зроблена з неякісних кабелів, часто стає причиною виникнення пожежі при короткому замиканні. Тому не варто економити на покупці, щоб не натрапити на фальсифікат. Краще всього купити кабелі та проводи у перевіреного продавця, який пропонує якісну продукцію від авторитетних виробників і може надати необхідні сертифікати якості. Але перед покупкою варто розібратися, як грамотно підібрати відповідний тип кабелю.
Рекомендації по вибору кабельно-провідникових виробів для домашньої електропроводки
Матеріал жив
За матеріалом жив кабельна продукція буває алюмінієва або мідна. Єдиний плюс алюмінієвих проводів – більш низька ціна, але за крихкості і токопроводностью жив вони суттєво поступаються мідним виробів. Тому в даний час для організації домашньої електропроводки застосовують виключно мідні кабелі.
Не можна проводити стикування мідних жил скручуванням з іншими металами. Якщо з'єднувати методом скрутки мідні і алюмінієві дроти, місце стикування швидко окислиться, і контакти розірвуться. Тому для стикування потрібно використовувати спеціальні перехідники, а в ідеалі всі домашні електричні лінії краще монтувати з однотипних проводів.
Конструкція
Всі кабельні вироби бувають одно - або багатожильні. Останні більш пластичні, їх можна використовувати при відкритому або прихованому монтажі. Важливо не плутати багатожильні кабелі і багатодротові проводи. Останні категорично заборонено використовувати для організації домашньої проводки з-за їх високої пожежонебезпеки.
Перетин
Це пропускна здатність кабелю. Для різних домашніх електричних ліній рекомендується мінімальний переріз жил:
· для освітлення – 1,5 мм2;
· розетки – не менше 2,5 мм2;
· більш потужні прилади (бойлер, електроплита тощо) − 4 мм2 і більше2.
Перетин підбирається виходячи з сумарної потужності всіх домашніх електроприладів, які будуть одночасно підключені до електромережі.
Формула для розрахунку струмового навантаження виглядає так:
I = P/U, де
Р – сумарна потужність (Вт);
U – напруга в ланцюзі змінного струму (220 вольт).
Для розрахунку сумарної потужності використовуйте технічні паспорти електроприладів. При цьому важливо добирати переріз з округленням з більшу сторону.
Маркування кабелів
На кожному кабельному виробі є буквено-цифрова маркування. Літерами позначається матеріал жив, їх ізоляції і оболонки, а також гнучкість, а цифрами – кількість струмопровідних жил, переріз.
Зазвичай для організації електропроводки всередині будинку використовують два види кабелів:
· ВВГ. Мідний кабель володіє високою міцністю на розрив, має кількість жил від 1 до 5, може використовуватися в діапазоні температур від -50 до +500С при вологості до 98%.
· NYM. Мідний кабель має понижену горючість та димовиділення, вологостійкий. Кількість жил – від 1 до 5. Діапазон робочих температур – від -40 до +700С. Єдиний мінус – нестійкий до ультрафіолету, тому на відкритих ділянках кабель рекомендується прикривати.
Для організації освітлення прибудинкової території в приватних будинках застосовують мідний броньований кабель ВБбШв. Він вологостійкий, тому може прокладатися в земляних траншеях, а при додатковому захисту від сонячного світла – на відкритих просторах. Але для повітряних відгалужень найчастіше застосовують самонесучий ізольований кабель (СІП). Кабель має міцні сталеалюминиевые жили, ізольовані светостабилизированным і атмосферостійким поліетиленом.
На відміну від кабелів, будь провід має більш слабку ізоляцію, тому навіть багатожильні дроти забороняється застосовувати для організації домашньої електропроводки. Для підключення побутової електротехніки або виготовлення подовжувачів в будинку можна придбати провід ПВС, ШВВП, ПВВП.
Способи прокладки домашньої електромережі
Домашнюю электропроводку можно провести открытым или закрытым способом. Первый способ значительно дешевле и проще, так как не придется штробить стены. Но кабели при этом требуют дополнительной защиты от влаги и механических повреждений. Если проводов очень много, их лучше разместить в кабель-каналы.
Существует огромное количество кабеленесущих систем - электротехнических коробов, которые изготавливают из металла или негорючих пластиков. Эти изделия различают по назначению, типоразмеру и месту установки, поэтому важно подобрать кабель-канал для конкретных условий эксплуатации. Например, для монтажа закрытой проводки внутри зданий из дерева, бруса или СИП-панелей необходимо помещать кабели внутрь металлических труб или специальных кожухов. Зачастую при монтаже электропроводки используется комбинированный метод, когда приходится комбинировать различные кабель-каналы.
Якщо вам потрібна додаткова інформація або допомога у виборі кабелів і кабеленесучих систем, консультанти інтернет-магазину Iqelectrics завжди готові надати допомогу в будь-яких технічних питаннях.
- Якщо обмежувач перенапруги спрацював, це означає, що він захистив ваше електроустаткування від небезпечного перенапруги в мережі. Він молодець! 😊
- Для багатьох із нас це нова тема у нашому побуті. Якщо раніше в основному ми вдавалися до подібних технологій або від надлишку бюджету або при переході до енергонезалежності, то зараз це питання захисту та взагалі наявності електроенергії при використанні сонячних панелей, наприклад